180_20240407_125847.jpg

Brown-Soares a Lee v nejlepší pětce zahraničních hráčů

Česká basketbalová federace ocenila největší ligové hvězdy

Loni v létě už byl jednou nohou na odchodu do zahraničí, přesto pak k překvapení mnohých v lize zůstal. Teď toho nemůže litovat. Lídr basketbalistů Ústí nad Labem Ty Nichols potvrdil své celosezónní panování nad soutěží, když byl zvolen jednoznačným MVP Kooperativa NBL. Tím jen stvrdil fakt, že lize kraloval jako top skórer s průměrem 21,5 bodu a také jako číselně nejužitečnější hráč.

Navíc rozdával sedmý nejvyšší počet asistencí (5,4), soupeřům kradl druhý nejvyšší počet míčů (2,1), házel druhý nejvyšší počet trestných hodů (327) a v ničivosti nájezdů do koše neměl v NBL konkurenci. Hlavně ale pomohl k historickému třetímu místu v dlouhodobé části ústecké SLUNETĚ, kam se v létě přesunul od severních rivalů z Děčína.

„Pro mě je tahle cena ohromná věc, když vezmu, čím jsem si prošel v létě, kdy jsem změnil působiště a přešel z Děčína k největšímu soupeři. Už jen to, že jsem se mohl stát MVP v tak výborné lize, je skvělé. A musím za to poděkovat svým spoluhráčům a kouči Šotnarovi, kteří mi umožnili tuhle cenu vyhrát, protože jsem mohl hrát svou hru. A děkuju i všem, kteří pro mě hlasovali,” vzkázal 27letý Američan, když se o ocenění dozvěděl.

I přes zisk hlavní ligové ceny svou letošní misi považuje za splněnou z nějakých 70 procent. Míří totiž ještě o dost výš. „Můj největší cíl je získat pro Ústí titul a hlavně první medaili v historii klubu,” podotkl střelhbitý guard, který na sebe dokáže získat i 15 faulů za jeden zápas.

Úžasnou ústeckou sezonu v lize stvrdil v rámci šestnácté edice ankety Hvězdy Kooperativa NBL i Nicholsův kouč a také asistent u reprezentace mužů Jan Šotnar, který se ve své teprve třetí kompletní sezoně v soutěži stal Koučem roku. V hlasování neměl konkurenci.

Obráncem sezony byl zvolen děčínský rozehrávač a loňský MVP Anthony Walton, který tak narušil vládu brněnského Viktora Půlpána z posledních let, a kategorii Hráč s největším zlepšením pro sebe těsně uzmul před brněnským Petrem Křivánkem 22letý písecký dirigent Vojtěch Sýkora, který se stal nejlepším asistentem (8,5) a při 190 centimetrech výšky s neuvěřitelným průměrem 11,6 i top doskakovačem ligy!

Za svých 34 zápasů tento nový český reprezentant stihl také 8 triple doublů (tři dvojciferné statistiky v rámci jednoho utkání), což je v evropském basketbale naprosto nebývalý počin, navíc v podání hráče, který se s nejvyšší soutěží teprve seznamoval.

Nichols i Sýkora patří také do nejlepší pětky NBL, v níž je doprovázejí děčínský křídelník Matěj Svoboda, ústecký kapitán Ladislav Pecka a také pivot Písku Martin Svoboda, který tak ještě zvýraznil skvělou sezonu obou hlavních tahounů nováčka soutěže.

V top pětici českých hráčů Sýkoru, oba Svobody a Pecku doplnil ještě pardubický Petr Šafarčík, zažívající kariérní rok.

A do nejlepšího kvintetu zahraničních borců byli vedle Nicholse prohlasováni Anthony Walton, pardubický forward Kameron Chatman a podkošové duo Brna Gregory Lee a Terrell Brown-Soares.