O projektu

Jedná se o nový basketbalový projekt mládeže v Brně, který funguje pod hlavičkou Basket Brno. Cílem je zajistit nejlepší možné podmínky pro hráče ročníků 2003, 2004 a mladší, kteří fungují v týmech Basket Brno a Tygři Brno. Spolupráce těchto klubů s NEXT GENERATION je naprosto elementární. Tato elitní skupina hráčů by měla mít nejbližší cíl se dostat do A-týmu Basket Brno, účastníka ligy KNBL.

Chceme, aby největší talenti z Brna a okolí měli následující: extra tréninkový proces (minimálně 2 ranní tréninky týdně), nutriční podpora/poradenství, posilovna a fyzická průprava a spolupráce s partnery NG na základní úrovni (marketing, PR, práce se sociálními sítěmi).

Důležité je především kluky připravovat na těžký přestup z juniorského basketbalu na mužský – profesionální, tzv. „mentoring“. Tento důležitý krok je čeká během příštích dvou let a již teď je třeba je vzdělávat o spoustě věcech, jak na palubovce, tak i mimo ni.

V neposlední řadě jeden z našich velkých cílů je, aby se tato skupina talentů pravidelně zúčastňovala top turnaje Evropy, euroligové ANGT (Adidas Next Generation Tournament) a dále odehrála dalších několik turnajů během sezóny. V sezoně 2023/24 bude NG hrát European Youth Basketball League (EYBL).

Při vytíženosti kluků v jejich klubech jsou 2 tréninky týdně ten „nejzdravější“ počet. A to k tomu musíme samozřejmě přidat školu, protože jejich ranní participace znamená, že musí mít všichni hráči svoje vlastní individuální plány.

Tréninky jsou zaměřené na individuální činnosti jednotlivce. Taktické průpravy je opravdu velmi málo. Z rozvoje individuální činnosti jednotlivce přecházíme do hry 1na1, 2na2 nebo tzv. „shell drilly“.

Cílem je, aby hráči uměli co nejlépe nejzákladnější basketbalové úkony. Na začátku sezóny se kluci učili chytat míč, samozřejmě v různých situacích. Ale cíl byl jasný: umět chytit míč (zpracování) a okamžitá další akce (střela, přihrávka, driblink).

Individuální rozvoj hráče je práce všech trenérů na všech úrovních. V dorosteneckém věku se všem hráčům hodně mění fyzické parametry. Jejich fyzické zlepšení musí jít ruku v ruce s jejich technickým zlepšením. Práce s míčem (ballhandling) by měla být tzv. denní chléb, který se musí trénovat opravdu neustále.

Patrik Auda (ambasador projektu NEXT GENERATION): „V létě 2020 jsem měl možnost trénovat s týmem Basket Brno, se kterým zároveň trénovalo i několik hráčů z projektu NEXT GENERATION. Podle mě tito hráči ukazují, že na svůj mladý věk jsou už plně schopni trénovat a hrát s profesionálním týmem mužů. Jsem rád, že projekt NEXT GENERATION vznikl právě v Brně, a že i já mohu být jeho součástí. V Brně byl basketbal vždy velkou tradicí a budování týmu začíná právě u toho, mít kvalitní odchovance. Doufám, že se NEXT GENERATION stane zdrojem nových talentů pro mužský basketbal.“

V sezoně 2023/24 bude hlavním trenérem NG Martin Vyroubal: ,,Jsem vděčný za příležitost vést program Next Generation, který si za dobu svého fungování získal velmi dobré jméno. Hodnoty programu NG a jeho cíle velmi dobře znám, protože jsem byl jeho součástí v roli asistenta trenéra od samotného počátku. Věřím, že se podaří navázat na úspěšnou práci s mladými brněnskými talenty a těším se na blížící se výzvu v podobě mezinárodní soutěže EYBL U20, do které vstoupíme už na konci října domácím turnajem v Brně."