80_20231114_132510.jpg

Zítra v ENBL proti Zielone Goře

15.11. | 18:30 | CRS Hall Zielona Gora | Živě na youtube kanálu ENBL

Enea Stelmet Zastal Zielona Gora: Basket Brno

Zítra nás čeká už třetí zápas v ENBL v této sezoně. První dvě utkání jsme těsně prohráli, v Anglii o 6 bodů a doma s Voluntari o 3 body po trojce v posledních vteřinách.

Naším zítřejším soupeřem je polský tým Zielona Gora, momentálně čtrnáctý tým polské nejvyšší ligy. V severoevropské ENBL má ale tento klub už dvě výhry ze tří zápasů. V domácím prostředí vyhrál nad litevským BC Siauliai 109:83 a nad lotyšským klubem Glass Via Valmiera 106:100. Venku prohrál v Belgii s Liege Basket poměrem 79:102.

Enea Zastal BC Zielona Góra, jak zní celý název klubu, byl založen v roce 1946. Od té doby vyhrál tento klub 5x polskou nejvyšší ligu, největší úspěchy dosáhl v letech 2012-2016. V této době se Zielona Gora dostala také třikrát do Euroligy, což je nejznámější a nejkvalitnější soutěž v Evropě. V prvním roce se ve skupině utkala s týmy jako Olympiacos, Galatasaray nebo Bayern Mnichov a skončila s bilancí 2 výhry a 8 porážek. V další sezoně se do hlavní části neprobojovala z kvalifikace a v roce 2016 skončila ve skupině opět s bilancí 2:8. 

Od roku 2018 hrávala Zielona Gora VTB ligu (ze které se nejlepší týmy dostanou do Euroligy) a v roce 2021 skončila v této lize na šestém místě a postoupila do čtvrtfinále play-off.

Loni hrál náš zítřejší soupeř severoevropskou ligu ENBL, kde v základní skupině A skončil na třetím místě a v následném čtvrtfinále play-off prohrála Zielona Gora s pozdějším vítězem celé ligy, týmem BM STAL Ostrow. První zápas ve čtvrtfinále ale vyhrála 97:94, no odvetu prohrála 80:101 a kvůli horšímu skóre postoupil do semifinále Ostrow.

Zielona Gora je druhým nejlépe skórujícím týmem v celé lize v této sezoně, nejlepším střelcem týmu je Darious Hall s průměrem téměř 20 bodů na zápas.

Nejlepšího střelce celé ENBL ale máme v týmu my, Tomas Zdanavičius drží prvenství s průměrem 23 bodů na zápas, ke kterým ještě přidává 10 doskoků. Na doskoku se nám obecně daří, v ENBL máme v této sezoně průměr 39, což nás řadí na druhé místo mezi všemi týmy.

V loňské sezoně polské PLK skončila Zielona Gora na devátém místě a jen těsně jí unikl postup do čtvrtfinále play-off. Polská nejvyšší soutěž je velmi kvalitní liga, kterou hraje mimo jiné Eurocupový tým Slask Wroclaw nebo také vítěz loňské ENBL, tým BM STAL Ostrow Wielkopolski.

V ENBL máme sice dvě prohry, ale v Kooperativa NBL jsme vyhráli čtyři z posledních pěti utkání. Poslední výhru jsme zaznamenali v sobotu na domácí půdě proti USK Praha, po dobrém výkonu zejména ve druhém poločase. V Polsku se chceme udržet ve vítězné náladě před dalším sobotním utkáním v Kooperativa NBL, kdy opět ve STAREZ Aréně Vodova přivítáme BK KVIS Pardubice.

Do zápasu nastoupíme bez dlouhodobě zraněného kapitána Jakuba Krakoviče (zraněný kotník), bez Dáni (lehké zranění na noze) a nově se ke zraněným hráčům přidal také Greg Lee, který na včerejším tréninku utrpěl ránu do hlavy a trenéři nechtějí riskovat zhoršení jeho zdravotního stavu.

Jan Pavlík (asistent trenéra Basketu Brno): ,,V polské Zielone Goře nás čeká další těžký zápas ENBL. Náš soupeř disponuje velice kvalitním kádrem, mají na každém postu velkou kvalitu a proto od nás bude potřeba maximální výkon po všech stránkách. Spoléhat se budeme hlavně na týmovou obranu a souhru v útoku. Pro naše hráče velká příležitost poměřit se s kvalitním soupeřem, jsem přesvědčený, že do toho všichni dají víc než 100 procent. Bude důležité nepouštět domácí do jejich nacvičených kombinací a na útočné polovině se snažit dostávat tým Zielone Gory pod tlak naší aktivní a rychlou hrou.“

Zápas můžete sledovat živě na youtube kanálu ENBL od 18:30, odkaz ZDE

Související odkazy