169_20240317_205414.jpg

Z Estonské expedice vezeme 4. místo

Tým Next Generation v souboji o bronzové medaile nestačil na tým Tartu University, kterému podlehl rozdílem 14 bodů (72:86). Brňané tak letošní sezónu EYBL U20 uzavřeli 4. místem.

Trenér Martin Vyroubal to před začátkem Superfinále EYBL U20 neměl vůbec jednoduché. Jeho hráčská posádka, před odletem z Prahy, čítala 10 jmen a další dva slovenští hráči se k týmu připojili až později z důvodu školních povinností.

I přes všechny tyto komplikace, začalo superfinále pro tým NG velmi slibně. Ve skupinové fázi si tým připsal dvě dominantní vítězství. To první se švédským týmem RIG Lulea (75:55) a následná výhra s finskou Drive Basketball Academy 2 (84:62). Během zápasu s Finy se ale bohužel zranil pivot Milan Stráněl, který týmu chyběl ve zbytku turnaje. Proti Drive Basketball Academy 2 se mi na začátku zápasu přihodilo zranění. Naštěstí se jedná pouze o výron a hned jak přiletíme do Brna, tak začneme s terapií, popisuje Stráněl své zranění.

V semifinále turnaje tým Next Generation narazil na dalšího skandinávského soupeře, tentokrát na vítěze skupiny C, tedy na Drive Basketball Academy (na turnaji měla dvojí zastoupení). V tomto zápase jsme byli tři čtvrtiny lepším týmem, ale bohužel nepovedená čtvrtá desetiminutovka zápasu (8 - 16) rozhodla o konečném výsledku 59:64 pro Drive Academy, která nakonec ovládla i celý turnaje. „Po dvou kvalitních výkonech jsme bez větších problémů prošli skupinou a zamířili rovnou do semifinále, kde jsme se utkali s Drive Academy 1. Přestože jsme, kvůli zranění ze základní skupiny, přišli o dva důležité hráče Milana Stráněla a Joanise Koulisianise, odehráli jsme kvalitní a velmi vyrovnaný zápas. Bohužel nám v závěru utkání chyběla střelecká úspěšnost a soupeř otočil zápas ve svůj prospěch,“ říká asistent trenéra Patrik Sarna k semifinálovému zápasu.

Druhý semifinálový duel mezi Interem Bratislava a estonským týmem Tartu University zvládl lépe Inter, a tak bylo jasné, že se svěřenci Martina Vyroubala utkají právě s poraženým Tartu v zápase o bronzové medaile.

Zápas o cenný kov nezačal pro tým Next Generation úplně dobře a to kvůli prohrané první čtvrtině 18:29. „Zápas o třetí místo proti Tartu University jsme nezačali nejlépe a soupeř si velmi rychle vytvořil dvojciferný náskok. Postupně jsme se začali dostávat do rytmu, ale kvalita soupeře byla nepopiratelná a nám už nezbývaly síly na zvrácení nepříznivého stavu,“ dodává Sarna ke konečné prohře 72:86 v zápase o bronz.

Finálový turnaj měl už mnohem větší kvalitu než první dvě zastávky. Ve skupině jsme se seznamovali s fyzičností, ale zvládli jsme se přizpůsobit a oba zápasy vyhrát. Bohužel se nám zranili dva klíčoví podkošoví hráči, kteří nám v dalších zápasech chyběli. Celkově turnaj hodnotíme kladně a budeme se snažit zkušenosti přenést do dalších utkání, hodnotí turnaj rozehrávač Marek Pulpán

Turnaj hodnotím pozitivně. Jsme rádi, že jsme si mohli zahrát proti lepším týmům, než v Brně a Bratislavě. Neumístili jsme se tak jak jsme chtěli, ale jsme rádi za cenné zkušenosti,okomentoval turnaj Nikos Koulisianis

„S turnajem můžeme být spokojeni. Odehráli jsme těžké a kvalitní zápasy, zejména poslední dvě utkání nás prověřily po všech stránkách. Věřím, že kluci brzy zúročí získané zkušenosti na hřišti.“ zhodnotil turnaj asistent Sarna.

Tým Next Generation Basket Brno bude hrát EYBL U20 i příští sezonu a tak bude mít možnost své letošní umístění vylepšit.

Související odkazy