42_20230913_174245.jpeg

Tisková konference před sezonou 2023/24

Dnes, 13. září, se v Hotelu Vista uskutečnila tisková konference Basketu Brno před nadcházející sezonou 2023/24. Za Basket Brno byli přítomni generální manažer Roman Marko, hlavní trenér Martin Vaněk, zástupce hráčů Ondřej Šiška a manažer mládeže Martin Vyroubal.

Roman Marko (Generální manažer Basketu Brno):

,,Začal bych tím, jaké jsou naše cíle, s čím do sezony jdeme. Budeme hrát tři soutěže, Kooperativa NBL, Český pohár a severoevropskou ligu ENBL. V KNBL se budeme chtít pohybovat ve vrchní skupině A1 do 6. místa. Pochopitelně neznáme sílu soupeřů, ale věříme, že se současným kádrem budeme schopni atakovat první šestku. Ligu začínáme pěti venkovními zápasy, takže ten start bude velmi obtížný. Jsme ale připraveni se s tím poprat a chceme zahájit sezonu kvalitně. Co se týče severoevropské ENBL: soutěž prochází změnou herního systému, kdy jsou dvě skupiny po osmi týmech a nás tak čeká nás sedm utkání, z toho čtyři doma. Chtěli bychom se umístit v první čtyřce a tím postoupit do čtvrtfinále. Další soutěž, které se účastníme, je Český pohár, kde bychom chtěli být účastníky FINAL 8. Soutěž se také mění, protože česká a slovenská federace se rozhodly udělat formát se čtyřmi týmy z české a čtyřmi týmy ze slovenské ligy. Místo konání bude v Praze na Královce, takže tam bychom určitě nechtěli chybět a uděláme maximum proto, abychom se tam probojovali.

Co se týče hráčského kádru, rozhodli jsme se posílit Ondrou Šiškou, což je hráč na pozici 1-2, který bude patřit k oporám týmu, což dokazuje i v přípravě. Zatím jsme se domluvili se dvěma cizinci, Greg Lee patří k lídrům tohoto týmu a ukazuje, že bude pro tým přínosem. Druhý zahraniční hráč je Tomas Zdanavičius, který přišel z Interu Bratislava a také patří k oporám týmu. Oba cizinci prokazují v dobrém světle a výsledky se jednoznačně budou opírat o jejích výkony.

Jak jste již jistě zaznamenali, trenérské trio bude ve složení Martin Vaněk, který přebral tým po Lubomíru Růžičkovi. Asistentem bude Jan Pavlík, zkušený trenér, který si prošel hráčskou kariérou tady v Česku i Maďarsku. Druhým asistentem je Tomáš Nesrovnal, který pomáhá trenérům hlavně se skautingem a videem.

Téma, které se hodně diskutuje, je akcionářská struktura našeho klubu. Pan Nečas, jako hlavní akcionář, zůstává. Současně s ním v minulých letech v klubu působil Yediddia Rapapport jako spolumajitel klubu. V současné chvíli můžu potvrdit, že se jedná o odkoupení akcií pana Rapapporta dalšími lidmi, kteří mají zájem vstoupit do klubu. Probíhají jednání na úrovni akcionářů a nechci zde ještě říkat, jak klub bude nadále fungovat, vše zveřejníme v nejbližších týdnech.“

Martin Vaněk (Hlavní trenér Basketu Brno):

,,Já začnu novým trenérským týmem. Jsem moc rád, že jsme se domluvili s „Vasilem“ (pozn. Janem Pavlíkem). Je to zkušený trenér, který umí pracovat jak se staršími, tak s mladými hráči. Dalším trenérem je Tomáš Nesrovnal, který v klubu pracuje delší dobu a byl pro mě jasnou volbou. 

Příprava na novou sezonu probíhá podle našich představ, jsme bez větších zranění, za což jsem rád. Co se týče zápasů, jsem spokojen, že jsme velmi dobře zvládli domácí turnaj Brno Open. Vnímal jsem, že u veřejnosti visí otazník nad tím, jak to s Basketem Brno bude dál po mnoha odchodech, které jsme v létě oznámili. Právě domácí turnaj nám ukázal, že jsme poskládali dobrý kádr a že jsme na správné cestě. Odehráli jsme kvalitní zápas s mistrem Slovenska, který bude hrát kvalifikaci o Champions League a s polským týmem Gliwice, který má vysoké ambice v polské lize. Každý rok se snažíme naplánovat co nejvíce přípravných zápasů a chceme mít mezinárodní konfrontaci. Právě jsme odehráli turnaj v Pakši, kde jsme jeden zápas vyhráli a jeden prohráli, takže pořád je na čem pracovat. 

Začátek ligy pro nás nebude jednoduchý, jsme poměrně mladý tým a hrajeme pět kol venku s dobrými soupeři. Nečeká nás nic lehkého, ale to odhodlání týmu tam je a myslím, že jestli odehrajeme kvalitní zápasy, tak nás to může do sezony nakopnout.

Co se týče hráčského kádru, jsem rád, že pokračuje Viktor Půlpán, který loni aspiroval na cenu MVP celé ligy. Prodloužili jsme smlouvu s kapitánem Kubou Krakovičem a přivedli jsme Ondřeje Šišku, který má předpoklady na to, aby byl jedním z tahounů týmu. Myslím si, že jsme udělali dobrou práci, když jsme rekrutovali zahraniční hráče a věděli jsme, že podepisujeme dva kvalitní hráče, kteří svoje kvality potvrzují v přípravě.“

Ondřej Šiška (Hráč Basketu Brno):

,,V šatně i na hřišti to vypadá zatím dobře, nálada v týmu je skvělá. Není žádným tajemstvím, že Brno poslední roky míří na ty nejvyšší příčky, takže uděláme všechno proto, aby se nám to splnilo. I když začínáme venku, nebude to vůbec snadné, ale věřím, že dosáhneme několika vítězství. Do Brna přicházím po osmi letech, což už je celkem dlouhá doba. Přicházím o něco zkušenější, což se budu snažit předat dál do týmu. Co se týče cílů, budeme se snažit hrát první šestku, ale za mě nevidím důvod, proč si nedávat ještě vyšší cíle.“

Martin Vyroubal (Manažer mládeže a hlavní trenér Next Generation):

,,Cílem mládeže Basketu Brno je, aby se hráči dokázali časem zapojit do A týmu. Máme všechny kategorie od malých dětí, kde o výsledky vůbec nejde, až po I. Ligu mužů. V kategoriích U19 a U23 jsme velmi těsně propojení s A týmem. Spousta hráčů je zapojena do tréninkového procesu A družstva. U vyšších kategorií se snažíme klást důraz na dosažení výsledků, což se loni povedlo. S týmem U19 jsme se stali mistry extraligy a tým U23 skončil ve finále na stříbrné pozici. I toto je důkaz, že ta filozofie klubu je nastavena správně. Chceme, aby se každý rok 1-3 hráči posunuli do A týmu.

Pokračujeme v projektu Next Generation, kde nám loni nevyšla účast v Eurolize. Nahradili jsme to turnajem EYBL což je jediná soutěž pod hlavičkou FIBA, a na základě této zkušenosti jsme se rozhodli do této soutěže přihlásit i nastávající sezonu. Na konci října (26.-29.10.) nás čeká domácí turnaj v Brně a na začátku ledna nás čeká druhý turnaj v Bratislavě. Ve skupině máme 8 zahraničních celků z Gruzie, Turecka nebo Anglie. Mezinárodní konfrontace bude pro hráče opět výbornou zkušeností do další kariéry. Co se týče Euroligy, my se budeme pokoušet na tento turnaj probojovat a kvalifikovat, ale posouzení je na vedení soutěže, zda nás pozvou nebo nikoliv.“