191_20240521_135948.jpg

Terrell Brown-Soares vítězem Kooperativa faktoru

Naprostým králem Kooperativa faktoru se stal Terrell Brown-Soares, jehož faktorový průměr rovných 10 bodů neměl v letošním ročníku Kooperativa NBL konkurenci.

Kooperativa faktor je statistický ukazatel, který má za cíl:

  • poměřit atraktivitu hry jednotlivých hráčů a týmů
  • motivovat hráče k atraktivnější hře a tím zvyšovat celkovou úroveň soutěže
  • přinést divákům novou zajímavou statistiku a pracovat s ní v průběhu celé sezóny

Hráč sbírá body během celé sezony, body lze získat provedením některé ze škály ohodnocených činností - smeč (3 body), alley-oop (5 bodů), přihrávka na alley-oop (4 body), blok (2 body), koš za polovinou hřiště (4 body), buzzer-beater (5 bodů).

„Já jsem poprvé o Kooperativa Faktoru zaslechl asi po třech zápasech. Hned ve svém prvním jsem měl pět bloků a pak jsem sbíral do Faktoru spoustu bodů. Zjistil jsem o tom víc a přišlo mi to jako super způsob, jak hodnotit hru. Ještě nikdy jsem o něčem takovém neslyšel,” přiznává americký pivot a nový šampion Terrell Brown-Soares.

Důležitou součástí Kooperativa Faktoru je vyhodnocení. Po celou sezonu můžete aktuální žebříček sledovat na webových stránkách Kooperativa NBL. Celkový vítěz Kooperativa Faktoru je finančně odměněn:

1. místo – 100.000 Kč
2. místo – 60.000 Kč
3. místo – 40.000 Kč

Bylo to velmi neobvyklé prostředí, v němž tři nejlepší baviči ligy obdrželi ocenění za letošní Kooperativa Faktor, napříč basketbalovým světem zcela unikátní statistiku hodnotící diváckost hry všech basketbalistů v soutěži. Šek na 100 000 Kč si Terrell převzal od dětí ze Střední, základní a mateřské školy profesora Vejdovského v Olomouci - Hejčíně, kterým ve školní tělocvičně top trio oceněných několik desítek minut odpovídalo na zvídavé otázky. Video najdete na youtube kanálu Kooperativa NBL.